NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето "Последният гларус" на Тонислав Христов ще открие деветото издание на Международния филмов фестивал в Бургас
2876
Тонът на времето

"Последният гларус" на Тонислав Христов ще открие деветото издание на Международния филмов фестивал в Бургас

Документалният филм на българския режисьор Тонислав Христов "Последният гларус" ще постави началото на тазгодишното, девето поред издание на Международния филмов фестивал в Бургас (Burgas International Film Festival) на 19 юли на открита сцена "Охлюва", съобщиха неговите организатори в официалната си страница.Главен герой в лентата е 58-годишният Иван, който се определя като "гларус" и прекарва летата си в Слънчев бряг с чуждестранни туристки срещу заплащане. Свидетел на промените през годините в курорта, в който някогашните туристи от Източна Германия, Съветския блок и Скандинавия са заменени от британци и германци, Иван всъщност е останал в капана на живота, който води от младежките си години и сякаш не може или не иска да излезе от него. Затворен между Слънчев бряг и селото, в което живее, между връзките му като "гларус" с жените и другите му професии, той е някъде между мечтите и реалността

| 17 Юни 2024, 15:32 ч.
"Последният гларус" на Тонислав Христов ще открие деветото издание на Международния филмов фестивал в Бургас
Снимка © Burgas International Film Festival

Документалният филм на българския режисьор Тонислав Христов "Последният гларус" ще постави началото на тазгодишното, девето поред издание на Международния филмов фестивал в Бургас (Burgas International Film Festival) на 19 юли на открита сцена "Охлюва", съобщиха неговите организатори в официалната си страница.

Главен герой в лентата е 58-годишният Иван, който се определя като "гларус" и прекарва летата си в Слънчев бряг с чуждестранни туристки срещу заплащане. Свидетел на промените през годините в курорта, в който някогашните туристи от Източна Германия, Съветския блок и Скандинавия са заменени от британци и германци, Иван всъщност е останал в капана на живота, който води от младежките си години и сякаш не може или не иска да излезе от него. Затворен между Слънчев бряг и селото, в което живее, между връзките му като "гларус" с жените и другите му професии, той е някъде между мечтите и реалността. 

Припомняме, че тази година в конкурсната програма на фестивала, който ще продължи до 25 юли основно в Културен дом НХК, са включени шест премиерни филма за България. Журито, което ще оценява пълнометражните заглавия, е съставено от режисьорите Константин Божанов, Карло Сирони (Италия), Катринел Данаята (Румъния), както и от актьора Юлиан Вергов. Режисьорът Венцислав Сариев и Бора Давутлуоглу, част от продуцентските екипи на редица турски телевизионни сериали, ще бъдат в журито на късометражната категория. 

Поради големия интерес изложбата на Ив Тошайн „Чеиз за Марс” в „Квадрат 500“ се удължава до 29 септември, съобщават организаторите.

„Изложбата бе открита с уникално изпълнение на византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира, на камерния ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ на 27 юни тази година“, припомнят от екипа. 

Както информирахме, в центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация „Чеиз" (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия). Произведението с размери 5 на 4 метра наподобява килим, който е „изтъкан“ от 2000 стоманени шурикена. 

Ив Тошайн е австрийско-българска художничка, родена в София п

Дни на корейската култура ще се проведат за поредна година на 3 и 4 септември в Бургас.

За тях съобщават организаторите от Посолството на република Корея в България и домакините им в морския град - Регионална библиотека “Пейо К. Яворов“ и Културен център “Морско казино“.

Събитието, което преминава през София, Пловдив, Созопол и Варна с различна програма, обикновено представя различни аспекти от корейската култура като танци, музика, храна, игри, спортове и образование. 

В Бургас програмата на 3 септември ще започне със среща и разговор на тема образование в Република Корея и разяснение какво представлява Глобалната корейска стипендия (Global Korea Scholarship, GKS), която предоставя възможност на студенти от цял свят да следват в корейски висши учебни заведения.

В същия ден в библиотеката е предвидена и среща с Цветелина Бор

Видинската филхармония под диригентството на маестро Петър Димитров, Орлин Павлов и Еделина Кънева изнесоха концерт от терасата на Исторически музей – Самоков, посветен на празника на града.

Те представиха пред самоковци музикалното шоу „Сън в лятна нощ“.

Изпълнителите бяха посрещнати с аплодисменти, а в края на вечерта самоковци им ръкопляскаха продължително на крака. Музикантите бяха помолени да изпълнят още една песен на бис за финал на класическата вечер. 

Двамата солисти изпълниха основно песни, посветени на любовта и лятото. Орлин Павлов започна с „Индианско лято“. Самоковци чуха и изпълнения от мюзикъла „Котки" като например песента „Спомен“. Прозвуча и световно известната мелодия от филма „Цар лъв“. 

Водещата на събитието Ралица Стоянова каза, че от терасата на музея

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но

Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните, каза служебният министър на културата Найден Тодоров в предаването "Защо, господин министър" по бТВ.

Политикът разсъждава с хоризонт до следващите избори, държавникът - с хоризонт за следващото поколение, добави Тодоров. Министърът посочи, че си е тръгнал с усещане за много голям оптимизъм, че българският театър никога няма да умре след заседанието на Народното събрание в сряда, когато беше гласувана кандидатурата на Росен Желязков за премиер.

Служебният министър коментира още, че Мемориалът на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк от Първа пехотна софийска дивизия трябва да бъде възстановен. В автентичен вид няма как да бъде възстановен, защото в оригиналния вид паната са били калканите на сгради, които днес не съществуват, каза Тодоров и добави, че "всячески ще съдейства за възст

За първи път тази година част от филмите от конкурсната част ще могат да бъдат достъпни и онлайн в платформата Neterra.tv, което ще е допълнително удобство за всички, които нямат възможност да присъстват лично в Бургас. Част от съпътстващата програма, която ще покаже ретроспекция на творчеството на Вим Вендерс, Фокус Полша, BIFF Tunes с документални филми на музикална тематика, както и BIFF Classics с фокус върху класически заглавия, ще може да се гледа и на открита сцена "Охлюва". 

Сред обявените по-рано акценти в програмата е и най-новият филм на американския режисьор Годфри Реджио "Веднъж в живота" (2023 г.), с композитор Филип Глас и продуценти Стивън Содърбърг и Александър Роднянски. 

За втора поредна година режисьорът и аниматор Теодор Ушев ще представи лично своя селекция, озаглавена "Aquanima", с най-доброто от световната анимация през последната година. Официалната визия на деветото издание на фестивала е дело на неговата дъщеря Алекс Ушев. 

Във Велико Търново бе възстановено сграфито пано на около половин век, посветено на Велчовата завера. 

То е с площ близо 67 квадратни метра, като шест от тях изцяло липсваха, а също така имаше опасност целият стенопис да рухне. Възстановителните дейности започнаха на 13 май и продължиха два месеца и половина.

Екипът, който изпълни задачата, е от Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Ръководител на групата бе доц. д-р Милен Джановски, а негови помощници - асистентът му докторант Христо Христов и студентът Теодор Атанасов. В продължение на около 20 дни участие в дейностите взе и синът на автора на стенописа – Христо Гелов, който пристигна от Испания, където живее.

Ръководителят на екипа доц. д-р Милен Джановски разказа, че секторът под падналата мазилка е бил отлепен от стената и при по-силен вятър е има

Кайли Миноуг дебютира с нова песен заедно с кънтри изпълнителя Орвил Пек на музикалния фестивал Outloud в рамките на тазгодишното събитие WeHo Pride 2024, съобщи Мюзик нюз. 

Австралийската певица, която е на 56 години, и кънтри звездата Орвил Пек развълнуваха феновете с изпълнението на новото си блестящо диско парче с джиджей Дипло на сцената в Западен Холивуд в неделя. 

Клип на техния дует се разпространи онлайн, а песента вече е достъпна за предварителна поръчка. 

Новата песен беше представена, след като стана ясно, че Кайли отново работи с продуцента Питър Райкрофт с псевдоним „Лостбой“ (Lostboy). 

Певицата, носителка на наградата „Грами“, която миналата година издаде 16-ия си студиен албум Tension, развълнува феновете си в Лас Вегас с шоуто си More Than Just A Residency. Тя каза, че с удоволствие би изнесла още една серия концерт

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т

Гръцкият изпълнител Трендафилос поздрави концерт жителите и гостите на Несебър. Поводът е отбелязването на празника на града навръх Успение Богородично – 15 август.

Минути преди началото на концерта, който се проведе пред крепостните стени на Стария град, вече се беше събрала многохилядна публика в очакване на изпълнителя. Концертът откри бендът на Трендафилос, който успя да подгрее публиката преди появата на певеца.

Със стъпването на сцената, 47-годишният изпълнител от о. Родос предизвика бурни реакции от страна на присъстващите. Той изпълни най-популярните си песни, сред които “Spao Ta Rologia” и “Hronia Polla Gia Ta Genethlia Sou”. Представи и песни от последния си студиен албум „Adrenalini”, издаден през 2020 г. Част от репертоара бяха песните “Kala Mas Kaneis”, “To Pio Gliko Koritsaki” и р

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
2876
Тонът на времето

"Последният гларус" на Тонислав Христов ще открие деветото издание на Международния филмов фестивал в Бургас

Документалният филм на българския режисьор Тонислав Христов "Последният гларус" ще постави началото на тазгодишното, девето поред издание на Международния филмов фестивал в Бургас (Burgas International Film Festival) на 19 юли на открита сцена "Охлюва", съобщиха неговите организатори в официалната си страница.

| 17 Юни 2024, 15:32 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
"Последният гларус" на Тонислав Христов ще открие деветото издание на Международния филмов фестивал в Бургас
Снимка © Burgas International Film Festival

Документалният филм на българския режисьор Тонислав Христов "Последният гларус" ще постави началото на тазгодишното, девето поред издание на Международния филмов фестивал в Бургас (Burgas International Film Festival) на 19 юли на открита сцена "Охлюва", съобщиха неговите организатори в официалната си страница.

Главен герой в лентата е 58-годишният Иван, който се определя като "гларус" и прекарва летата си в Слънчев бряг с чуждестранни туристки срещу заплащане. Свидетел на промените през годините в курорта, в който някогашните туристи от Източна Германия, Съветския блок и Скандинавия са заменени от британци и германци, Иван всъщност е останал в капана на живота, който води от младежките си години и сякаш не може или не иска да излезе от него. Затворен между Слънчев бряг и селото, в което живее, между връзките му като "гларус" с жените и другите му професии, той е някъде между мечтите и реалността. 

Припомняме, че тази година в конкурсната програма на фестивала, който ще продължи до 25 юли основно в Културен дом НХК, са включени шест премиерни филма за България. Журито, което ще оценява пълнометражните заглавия, е съставено от режисьорите Константин Божанов, Карло Сирони (Италия), Катринел Данаята (Румъния), както и от актьора Юлиан Вергов. Режисьорът Венцислав Сариев и Бора Давутлуоглу, част от продуцентските екипи на редица турски телевизионни сериали, ще бъдат в журито на късометражната категория. 

За първи път тази година част от филмите от конкурсната част ще могат да бъдат достъпни и онлайн в платформата Neterra.tv, което ще е допълнително удобство за всички, които нямат възможност да присъстват лично в Бургас. Част от съпътстващата програма, която ще покаже ретроспекция на творчеството на Вим Вендерс, Фокус Полша, BIFF Tunes с документални филми на музикална тематика, както и BIFF Classics с фокус върху класически заглавия, ще може да се гледа и на открита сцена "Охлюва". 

Поради големия интерес изложбата на Ив Тошайн „Чеиз за Марс” в „Квадрат 500“ се удължава до 29 септември, съобщават организаторите.

„Изложбата бе открита с уникално изпълнение на византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира, на камерния ансамбъл „Йоан Кукузел Ангелогласният“ на 27 юни тази година“, припомнят от екипа. 

Както информирахме, в центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация „Чеиз" (зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата). Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия). Произведението с размери 5 на 4 метра наподобява килим, който е „изтъкан“ от 2000 стоманени шурикена. 

Ив Тошайн е австрийско-българска художничка, родена в София п

Дни на корейската култура ще се проведат за поредна година на 3 и 4 септември в Бургас.

За тях съобщават организаторите от Посолството на република Корея в България и домакините им в морския град - Регионална библиотека “Пейо К. Яворов“ и Културен център “Морско казино“.

Събитието, което преминава през София, Пловдив, Созопол и Варна с различна програма, обикновено представя различни аспекти от корейската култура като танци, музика, храна, игри, спортове и образование. 

В Бургас програмата на 3 септември ще започне със среща и разговор на тема образование в Република Корея и разяснение какво представлява Глобалната корейска стипендия (Global Korea Scholarship, GKS), която предоставя възможност на студенти от цял свят да следват в корейски висши учебни заведения.

В същия ден в библиотеката е предвидена и среща с Цветелина Бор

Видинската филхармония под диригентството на маестро Петър Димитров, Орлин Павлов и Еделина Кънева изнесоха концерт от терасата на Исторически музей – Самоков, посветен на празника на града.

Те представиха пред самоковци музикалното шоу „Сън в лятна нощ“.

Изпълнителите бяха посрещнати с аплодисменти, а в края на вечерта самоковци им ръкопляскаха продължително на крака. Музикантите бяха помолени да изпълнят още една песен на бис за финал на класическата вечер. 

Двамата солисти изпълниха основно песни, посветени на любовта и лятото. Орлин Павлов започна с „Индианско лято“. Самоковци чуха и изпълнения от мюзикъла „Котки" като например песента „Спомен“. Прозвуча и световно известната мелодия от филма „Цар лъв“. 

Водещата на събитието Ралица Стоянова каза, че от терасата на музея

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но

Политиците не успяват да сложат държавните интереси над партийните, каза служебният министър на културата Найден Тодоров в предаването "Защо, господин министър" по бТВ.

Политикът разсъждава с хоризонт до следващите избори, държавникът - с хоризонт за следващото поколение, добави Тодоров. Министърът посочи, че си е тръгнал с усещане за много голям оптимизъм, че българският театър никога няма да умре след заседанието на Народното събрание в сряда, когато беше гласувана кандидатурата на Росен Желязков за премиер.

Служебният министър коментира още, че Мемориалът на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк от Първа пехотна софийска дивизия трябва да бъде възстановен. В автентичен вид няма как да бъде възстановен, защото в оригиналния вид паната са били калканите на сгради, които днес не съществуват, каза Тодоров и добави, че "всячески ще съдейства за възст

Сред обявените по-рано акценти в програмата е и най-новият филм на американския режисьор Годфри Реджио "Веднъж в живота" (2023 г.), с композитор Филип Глас и продуценти Стивън Содърбърг и Александър Роднянски. 

За втора поредна година режисьорът и аниматор Теодор Ушев ще представи лично своя селекция, озаглавена "Aquanima", с най-доброто от световната анимация през последната година. Официалната визия на деветото издание на фестивала е дело на неговата дъщеря Алекс Ушев. 

Във Велико Търново бе възстановено сграфито пано на около половин век, посветено на Велчовата завера. 

То е с площ близо 67 квадратни метра, като шест от тях изцяло липсваха, а също така имаше опасност целият стенопис да рухне. Възстановителните дейности започнаха на 13 май и продължиха два месеца и половина.

Екипът, който изпълни задачата, е от Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Ръководител на групата бе доц. д-р Милен Джановски, а негови помощници - асистентът му докторант Христо Христов и студентът Теодор Атанасов. В продължение на около 20 дни участие в дейностите взе и синът на автора на стенописа – Христо Гелов, който пристигна от Испания, където живее.

Ръководителят на екипа доц. д-р Милен Джановски разказа, че секторът под падналата мазилка е бил отлепен от стената и при по-силен вятър е има

Кайли Миноуг дебютира с нова песен заедно с кънтри изпълнителя Орвил Пек на музикалния фестивал Outloud в рамките на тазгодишното събитие WeHo Pride 2024, съобщи Мюзик нюз. 

Австралийската певица, която е на 56 години, и кънтри звездата Орвил Пек развълнуваха феновете с изпълнението на новото си блестящо диско парче с джиджей Дипло на сцената в Западен Холивуд в неделя. 

Клип на техния дует се разпространи онлайн, а песента вече е достъпна за предварителна поръчка. 

Новата песен беше представена, след като стана ясно, че Кайли отново работи с продуцента Питър Райкрофт с псевдоним „Лостбой“ (Lostboy). 

Певицата, носителка на наградата „Грами“, която миналата година издаде 16-ия си студиен албум Tension, развълнува феновете си в Лас Вегас с шоуто си More Than Just A Residency. Тя каза, че с удоволствие би изнесла още една серия концерт

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, т

Гръцкият изпълнител Трендафилос поздрави концерт жителите и гостите на Несебър. Поводът е отбелязването на празника на града навръх Успение Богородично – 15 август.

Минути преди началото на концерта, който се проведе пред крепостните стени на Стария град, вече се беше събрала многохилядна публика в очакване на изпълнителя. Концертът откри бендът на Трендафилос, който успя да подгрее публиката преди появата на певеца.

Със стъпването на сцената, 47-годишният изпълнител от о. Родос предизвика бурни реакции от страна на присъстващите. Той изпълни най-популярните си песни, сред които “Spao Ta Rologia” и “Hronia Polla Gia Ta Genethlia Sou”. Представи и песни от последния си студиен албум „Adrenalini”, издаден през 2020 г. Част от репертоара бяха песните “Kala Mas Kaneis”, “To Pio Gliko Koritsaki” и р

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.